Strony

Strony

niedziela, 29 czerwca 2014

Cezarea Nadmorska (Izrael)

„Cezarea Maritima (po arabsku Kajsarija, po hebrajsku – Chorbat Kesari) - obecnie Podwodny Park Archeologiczny wraz z ruinami starożytnego miasta to współczesny raj dla turystów przepięknie położony na brzegu Morza Śródziemnego”.

"Widok z daleka na ruiny w Cezarei Nadmorskiej (Izrael) nad brzegiem Morza Śródziemnego" Agnes M
Szybko opuszczamy nowoczesne miasto Tel Awiw i przejeżdżamy na terytorium ruin antycznej Cezarei Nadmorskiej zbudowanej w 20 r. p.n.e. przez króla Judei Heroda Wielkiego, będącej kiedyś jednym z ważniejszych portów morskich pełniącej rolę podobną do współczesnego portu w Hajfie. Cezarea została wybudowana na cześć cesarza rzymskiego Cezara Oktawiana Augusta i przez prawie 600 lat była oficjalną stolicą Prowincji Judei. Mieszkał w niej rzymski prefekt Poncjusz Piłat, Filip prowadził swoją działalność, św. Piotr przemawiał do setnika Korneliusza a św. Paweł został tu uwięziony.
W 233 r. po wygnaniu z Aleksandrii  filozof Orygenes założył w Cezarei swoją szkołę filozoficzną, która posiadała ogromne zbiory biblioteczne. W IV wieku n.e. znajdująca się tam biblioteka stała się centrum chrześcijańskiej nauki. Stamtąd pochodził również „Ojciec Historii Kościoła” – Ojciec Euzebiusz (biskup Cezarei) i Prokopiusz. W czasach wypraw krzyżowych miasto zostało zdobyte i straciło na znaczeniu. Dlatego w 1251 r. król Francji Ludwik IV postanowił wzmocnić miasto, zbudował wokół Cezarei ogromną fosę i wzniósł  dodatkowe fortyfikacje i mury obronne otaczające miasto. Niestety pomimo tych zabezpieczeń Arabowie pod wodzą sułtana Bajbarsa zdobyli miasto a w 1265 r. egipscy Mamelukowie zburzyli Cezareę.
Dopiero w 1884 r. na ruinach starożytnego miasta powstała mała wieś rybacka założona przez muzułmanów z Bośni. W 1948 r. wypędzono wszystkich arabskich mieszkańców a ich domy wyburzono. Odtąd po powstaniu Państwa Izrael w 1948 r. rodzina Rotschildów przekazała w dzierżawę Państwu Izrael swoje ziemie w Palestynie m.in. tereny Cezarei. W 1952 r. powołano fundację "The Caesarea Edmond Benjamin de Rothschild Development Corporation", która ma za zadanie promocję i rozwój kultury i sztuki w Cezarei.

Współczesna Cezarea (Qesaryya) jest wspaniale zachowanym stanowiskiem archeologicznym usytuowanym nad brzegiem pięknego Morza Śródziemnego.
W latach 60 XX w. rozpoczęto prace wykopaliskowe i odkryto bardzo dobrze zachowane budowle z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie możemy tu oglądać wspaniałe zabytki rzymskiej architektury m.in. rzymski amfiteatr (mieszczący ponad 4 tyś widzów, w którym do dziś są organizowane spektakle i koncerty), ruiny rzymskich świątyń, fragmenty murów miasta z czasów Heroda, ruiny hipodromu rzymskiego, cytadelę zbudowaną przez Krzyżowców otoczoną murami z poł. XIII w., fragment bizantyjskiego Cardo i zatopioną część ruin starożytnego portu – Cezarea Maritima stanowiące teren Podwodnego Parku Archeologicznego. Park podwodny został udostępniony dla turystów i każdy amator nurkowania może tam podziwiać podwodne eksponaty muzealne opisane wodoodporną farbą zabezpieczającą na specjalnych plastikowych odblaskowych kartonikach.

              
"Widok od strony Morza Śródziemnego na cytadelę wybudowaną w czasach wypraw krzyżowych, minaret meczetu i fragment murów obronnych z połowy XIII w. otaczających miasto Cezareę (Izrael)" Agnes M
"Zjazd z autostrady nr 2 (Tel-Awiw- Hajfa) na drogę ekspresową nr 65 (Haddera-Qadarimm) w stronę Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Wjazd na teren obecnego stanowiska archeologicznego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Wspaniale zachowany fragment amfiteatru w Cezarei (Izrael), w którym do dziś odbywają się przedstawienia i są organizowane imprezy okolicznościowe" Agnes M
"Fragmenty ruin antycznej Cezarei Nadmorskiej (Izrael) wraz z widokiem na Morze Śródziemne" Agnes M
"Widok na cały amfiteatr rzymski w Cezarei (Izrael), który może pomieścić 4000 widzów" Agnes M
"Przepiękny widok z wybrzeża Morza Śródziemnego na Podwodny Park Archeologiczny i ruiny cytadeli w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Ozdobione kwiatami rondo we współczesnej Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Rondo z ogromnymi palmami we współczesnej Cezarei (Izrael) " Agnes M
"Fragmenty antycznych kolumn z czasów rzymskich w Cezarei Nadmorskiej (Izrael)" Agnes M
"Widok na hipodrom i Morze Śródziemne i w oddali znajdujący się akwedukt morski w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok od strony Morza Śródziemnego na ruiny miasta, cytadelę i fragmenty fortyfikacji obronnych w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Hipodrom rzymski we współczesnej Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok na hipodrom rzymski w Cezarei (Izrael) i brzeg Morza Śródziemnego" Agnes M
"Fragmenty dawnych domów i zabudowań w antycznej Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Przejście od strony amfiteatru na teren hipodromu rzymskiego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok na hipodrom rzymski w stronę wybrzeża Morza Śródziemnego" Agnes M
"Widok na hipodrom rzymski w oddali pozostałości kolumn z dawnych czasów w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok na ruiny miasta, cytadelę i minaret meczetu w Cezarei (Izrael)' Agnes M
"Główne wejście dla turystów odwiedzających teren stanowiska archeologicznego w Cezarei (Izrael)"
"Jacht przepływający przez Morze Śródziemne w okolicy miasta Cezarea (Izrael)" Agnes M
"Jacht na Morzu Śródziemnym w oddali i fragmenty ruin w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Fragment fortyfikacji obronnych zachowanych do dnia dzisiejszego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Ruiny cytadeli wraz z fragmentem murów obronnych w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Przejazd w stronę akweduktu morskiego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
Warto wspomnieć również, że każda nazwa miejscowości we współczesnym Izraelu umieszczana jest na tablicach drogowych w 3 językach: dwóch językach oficjalnych – hebrajskim i arabskim oraz dodatkowo w języku  angielskim, żeby turyści łatwiej odnaleźli się w Ziemi Świętej.

"Wjazd do współczesnej Cezarei Nadmorskiej - Qesaryya (Izrael)" Agnes M








Najciekawszym i najlepiej zachowanym zabytkiem z dawnych czasów jest ogromny akwedukt rzymski  z II w n.e. wznoszący się na 28 arkadach i ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

"Wjazd na teren parkingu w pobliżu akweduktu morskiego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Zbliżenie jednego z łuków akweduktu w Cezarei Nadmorskiej (Izrael)" Agnes M
"Akwedukt morski w Cezarei Nadmorskiej (Izrael)" Agnes M
"Widok na akwedukt w Cezarei Nadmorskiej (Izrael)" Agnes M
"Zbliżenie łuku akweduktu w Cezarei Nadmorskiej (Izrael) z widokiem na Morze Śródziemne" Agnes M
"Ptak odlatujący z plaży obok akweduktu w Cezarei Nadmorskiej (Izrael)" Agnes M
"Widok z plaży od strony Morza Śródziemnego na akwedukt w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok na akwedukt morski od strony plaży w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Ładnie oświetlone słońcem łuki akweduktu morskiego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok na cały akwedukt od strony parkingu w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Widok przez łuk akweduktu morskiego w Cezarei (Izrael) w stronę parkingu" Agnes M
Ciekawostką z gatunku botaniki występującą w Cezarei jest tzw. drzewo judaszowe czyli „Judaszowiec Południowy – łac. Cercis siliquastrum L.”, które rośnie na terenie całego Izraela. Jest to przepięknie kwitnące drzewo – z daleka różowe kwiaty przypominają kwiaty magnolii jednak z bliska widać różnice. Naukowcy do dziś spierają się na jakim drzewie rzeczywiście powiesił się Judasz. W Ewangelii Św. Mateusza zapisano „...rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się” (Ewangelia Św. Mateusza rozdział 27, wers 5).  Jednak przyjęto, że prawdopodobnie to był ten gatunek drzewa, gdyż występuje ono na terytorium Azji Mniejszej w rejonie Morza Śródziemnego.

"Pięknie kwitnące drzewo judaszowe rosnące w Cezarei Nadmorskiej (Izrael)" Agnes M
"Zbliżenie gałęzi kwitnącego drzewa judaszowego" Agnes M
"Zdjęcie makro płatków kwiatów drzewa judaszowego" Agnes M
Nawiązując do symboli Izraela warto przedstawić flagę współczesnego Izraela. Oficjalny wzór flagi państwa Izrael powstał w 1897 r. w Bazylei na kongresie ruchu syjonistycznego Teodora Herzla, podczas którego zauważono, iż kongres nie posiada flagi. Dlatego postanowiono wykonać sztandar wg projektu Teodora Wolfsohna nawiązujący do oczywistego symbolu narodowego. Flaga państwa Izrael stanowi bowiem odwzorowanie rozwiniętego biało-niebieskiego szala modlitewnego – tałesu (w jęz. Jidysz –tilit), na który naszyto niebieską Gwiazdę Dawida.
Tałes (Tilit) to biały szal w formie dużego prostokąta ozdobionego niebieskimi lub czarnymi pasami wzdłuż dłuższych boków a krótsze boki są ozdobione frędzlami.
28 października 1948 r. Izraelska Tymczasowa Rada Państwa ustanowiła jako flagę państwa Izrael – biało-niebieski sztandar z niebieską Gwiazdą Dawida, który stanowi odwzorowanie sztandaru z I Kongresu Syjonistycznego. Z tego względu flagę Izraela uważa się za jedną z najstarszych we współczesnym świecie.
Izraelczycy są bardzo przywiązani do swoich narodowych symboli a flagę narodową darzą dużym szacunkiem i są dumni z państwa Izrael. Wyraża się to przede wszystkim tym, iż we wszystkich obiektach państwowych, zabytkach, ważnych miejscach a także na terenie prywatnych domów wywieszają flagi narodowe.

"Żyd ubrany w tradycyjny strój religijny: czarną futrzaną czapkę tzw. krymkę i tałes - biały szal modlitewny lub płaszcz w czarne lub niebieskie pasy noszony w szabat- Jerozolima (Izrael)" Agnes M
"Flaga izraelska powiewająca przed wejściem na teren stanowiska archeologicznego w Cezarei (Izrael)" Agnes M
"Flaga Izraela umieszczona przy jednej z głównych dróg w Izraelu" Agnes M
"Flaga Izraela znajdująca się przy wjeździe do miasta Nazaret (Izrael)" Agnes M
"Flaga Izraela znajdująca się obok flagi w miejscu Yardenit gdzie płynie rzeka Jordan (Izrael)" Agnes M
"Flaga Izraela wraz z Flagą Polski wciągnięta oficjalnie po hymnie narodowym na maszt statku podczas rejsu po jeziorze Galilejskim (Izrael)" Agnes M
"Flaga Izraela znajdująca się przed wejściem do prywatnego budynku" Agnes M
 "Autorka bloga z flagą Izraela w miejscu Jardenit gdzie przepływa rzeka Jordan (Izrael)" Agnes M 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz