Amman - stolica Jordanii i nowoczesna metropolia zbudowana na płaskowyżu na wysokości około 850 metrów n.p.m., licząca ponad 2 miliony mieszkańców, w której znajduje się siedziba Króla Jordanii oraz położone w samym centrum miasta pozostałości wspaniałych budowli rzymskich - Teatru rzymskiego i Forum oraz Cytadela, z której roztacza się malownicza panorama współczesnego Ammanu.
|
"Jeden z ogromnych domów towarowych z galerią eleganckich sukien wizytowych i sukien ślubnych w centrum miasta Amman (Jordania)" Agnes M |
Początki dawnego miasta Amman sięgają czasów biblijnych, gdyż już w Starym Testamencie w Księdze Rodzaju wymieniano miasto Rabbath Ammon, które było stolicą Ammonitów i rządził nim Król Dawid nazywający siebie Królem Ammonitów. W III w. p.n.e. miasto zostało zdobyte przez władcę Egiptu Ptolemeusza II Filadelfosa, dlatego też nazwę miasta zmieniono na Filadelfię. W okresie panowania Cesarstwa Bizantyjskiego władzę przejęli Nabatejczycy zaczęli używać innej nazwy miasta czyli Amman. Od 635 roku Amman było pod panowaniem Arabów. Następnie w VIII w. n.e. znaczenie miasta się zmniejszyło ze względu na przeniesienie stolicy kalifatu arabskiego z Damaszku do Bagdadu.
Od XVI wieku znajdowało się pod panowanie tureckim a w XIX w. Amman był maleńką nieznaną miejscowością, która zaczęła się rozbudowywać. W XIX wieku Amman z małej wsi stopniowo przekształcił się w dużą metropolię, ponieważ już w 1921 r. został stolicą Transjordanii.
Wreszcie w 1946 r. Amman został oficjalnie stolicą współczesnej Jordanii a w centrum miasta w okolicy pięknych ogrodów wybudowano Pałac Królewski, w którym mieszka Król Jordanii Abd Allah ibn Husajn z Królową Ranią Al-Abdullah i ich dziećmi - Książętami Husajnem i Haszimem oraz Księżniczkami Iman i Salmą.
Centrum współczesnego miasta Amman stanowi okolica rzymskiego Teatru z pozostałościami rzymskiej kolumnady Forum i położonym na przeciwko ogrodem. Teatr został wybudowany w latach 169-177 n.e. na zboczu wzgórza. Do dziś dominuje nad tą częścią miasta Amman. Teatr może pomieścić aż 6000 widzów i składa się z trzech pierścieni stopni zbudowanych ze lśniącego kamienia. U podstawy teatru z obu stron sceny wybudowane długie korytarze, którymi widzowie przechodzili na widownię, a które zostały odbudowane i obecnie umieszczono w nich dwa muzea - Muzeum Strojów i Ozdób oraz Muzeum Tradycji Ludowych a także Muzeum Folkloru.
Od północno-wschodniej strony Teatru znajduje się Odeon,którego ściana biegnie wzdłuż wschodniej ściany Forum. Odeon to mały kryty teatr pochodzący z II w. n.e. z dobrze zachowaną orchestrą i strukturą sceny, która do dziś wykorzystywana jest po rekonstrukcji na organizowanie koncertów i spektaklów mogących pomieścić aż 500 widzów.
|
"Jeden z dwóch słynnych meczetów zwany Malik Abdallah w centrum Ammanu
(Jordania)" Agnes M |
|
„Kolejny meczet ładnie podświetlony i położony na wzgórzu w
mieście Amman (Jordania)” Agnes M
|
"Zbliżenie słynnego hotelu na wzgórzu będącego siedzibą kasyna w Ammanie (Jordania)" Agnes M
"Nowoczesny drapacz chmur w trakcie budowy w mieście Amman (Jordania)" Agnes M |
|
"Pięknie oświetlony zachodzącym słońcem meczet na przedmieściach miasta Amman (Jordania)" Agnes M |
|
"Minarety oświetlone blaskiem zachodzącego słońca na przedmieściach Ammanu (Jordania)" Agnes M |
|
"Kolejny meczet oświetlony zachodzącym słońcem na przedmieściach Ammanu (Jordania)" Agnes M |
Nominacja dla ciebie :)
OdpowiedzUsuńhttp://naturalnadusza.blogspot.com/2014/11/liebster-blog-award-2014.html
Dziękuję bardzo za nominację :) Postaram się wkrótce uzupełnić dodatkowe opisy dotyczące pozostałych miast w Jordanii ;)
Usuń