czwartek, 30 kwietnia 2015

Jerycho (Palestyna)

Jerycho - jest jednym z najstarszych murowanych miast na świecie, które powstało około 8000 r.p.n.e., które położone jest w depresji na wysokości około 270 m.p.p.m. Miasto to tworzy oazę z tysiącami palm, dlatego nazywane jest "Miastem Tysiąca Palm". Słynie ono ponadto z ogromnego drzewa zwanego Sykomorą, na które zgodnie z zapisami w Biblii wspiął się zwierzchnik celników Zacheusz, żeby ujrzeć przechodzącego Jezusa i który nawrócił się i rozdał swój majątek biednym pod słynnym drzewem Sykomora, wokół którego wybudowano świątynie i umieszczono tam piękne mozaiki przedstawiające sceny biblijne (Ewangelia Św Łukasza rozdział 19,wers:1-10):
 Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę». Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie». Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. 10 Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło».

"Ogromne drzewo figi morwowej zwane Sykomora w mieście Jerycho (Palestyna" Agnes M
"Widok z daleka na drzewo Sykomorę i początki budowy murowanego ogrodzenia w mieście Jerycho (Palestyna) w 2010 roku" Agnes M
"Fragment pięknie zachowanej mozaiki przedstawiającej sceny z Biblii w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Sceny biblijne przedstawione na zabytkowej mozaice posadzkowej w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Autorka bloga stoi pod ogromnym kilkumetrowym drzewie zwanym Sykomora w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
W mieście Jerycho Jezus dokonał również kolejnego cudu uzdrowienia  niewidomego Bartymeusza (Ewangelia Św Marka rozdz. 10,wers: 46-52):
 46 Tak przyszli do Jerycha. Gdy wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza, siedział przy drodze. 47 A słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» 48 Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Synu Dawida, ulituj się nade mną!» 49 Jezus przystanął i rzekł: «Zawołajcie go». I przywołali niewidomego, mówiąc mu: «Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię». 50 On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się na nogi i przyszedł do Jezusa. 51 A Jezus przemówił do niego: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Powiedział Mu niewidomy: «Rabbuni, żebym przejrzał». 52 Jezus mu rzekł: «Idź, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą.
"Napis na posadzce przed fontanną w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Autorka bloga na tle fontanny z napisem: Jerycho najstarsze miasto na świecie" Agnes M
"Autorka bloga obok fontanny wewnątrz sklepu w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Interesujące połączenie dawnego i współczesnego środka transportu w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Stado dzikich wielbłądów na pustyni niedaleko przedmieść miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
Jerycho jest najstarszym miastem arabskim na świecie, położonym w rejonie Judei we wschodniej części Autonomii Palestyńskiej około 9 km na zachód od rzeki Jordan i około 10 km na północny zachód od północnej części Morza Martwego. Jest jednym z najniżej położonych miast na świecie na wysokości 270 m.p.p.m. Miasto Jerycho rywalizuje z miastem Damaszek o tytuł najstarszego murowanego miasta na ziemi. Jerycho zgodnie z przekazami biblijnymi zostało odbite przez powracających Izraelczyków pod wodzą Jozuego (Ks. Jozuego rozdz. 6, wers 26).
Sceny przedstawiające słynne oblężenie miasta Jerycha i zburzenie jego murów zostało odtworzone w znanej rycinie "Zburzenie Jerycha". Podczas oblężenia miasta Jerycho bardzo trudno było przedostać się do obwarowanego grubymi murami miasta. Zgodnie z zapisami w Starym Testamencie dopiero przeraźliwy dźwięk wydobywający się z siedmiu trąb, w które zatrąbiło siedmiu kapłanów siedem razy spowodowało rozpad murów Jerycha. Wydarzenie to znalazło odzwierciedlenie w znanym do dziś wyrażeniu oznaczającego kogoś zachowującego się w sposób bardzo głośny i hałaśliwy kogo potocznie określamy jako kogoś niezdarnego hałasującego bez powodu. Miasto Jerycho zostało opisane w Biblii, gdzie przedstawiono ówczesny wygląd i obyczaje panujące w tym niezwykłym mieście zwanym "Miastem Tysiąca Palm". Po zdobyciu miasta Jerycha przez Jozuego z dawnych zabudowań miejskich pozostały ruiny obok których Król Herod Wielki zbudował piękny Pałac Zimowy, wokół którego powstało nowe miasto. Do dziś na terenach wokół miasta Jerycho powstają ogromne plantacje drzewek różnych rodzajów palm.

"Widok z daleka na plantacje palm daktylowych niedaleko miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Zbliżenie drzew palm daktylowych znajdujących się na plantacji niedaleko miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
W Nowym Testamencie zamieszczono znane fragmenty dotyczące cudów dokonanych przez Jezusa między innymi uzdrowień niewidomych pod Jerychem (Ewangelia Św Mateusza rozdział 20, wers 29-34) i historia miłosiernego Samarytanina (Ewangelia Św Łukasza rozdz. 10, wers 30-37), która znalazła odzwierciedlenie w słynnym obrazie Rembrandta z 1638 r. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" znajdującym się obecnie w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie w Polsce.
30 Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. 31 Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. 32 Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. 33 Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: 34 podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. 35 Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. 36 Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» 37 On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

"Biedni Samarytanie przemierzający pustynię na osiołkach w okolicy współczesnego miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
Współczesna historia miasta Jerycho dotyczy tzw. wojny sześciodniowej z 1967 r., gdy Izraelczycy zdobyli miasto zajęli je i pozostali w jego posiadaniu aż do 1994 r. Podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Norwegii na mocy słynnych "Porozumień z Oslo" miasto Jerycho zostało oddane pod rządy Autonomii Palestyńskiej. Następnie w kolejnych latach Jerycho ponownie przeszło pod panowanie Izraela by ostatecznie 16 marca 2005 r. przejść pod rządy Autonomii Palestyńskiej i tak pozostaje do dnia dzisiejszego.

"Tablica administracyjna z napisem Jerycho w trzech językach: jęz. hebrajskim, jęz. arabskim i w jęz. angielskim" Agnes M
"Oświetlony zachodzącym słońcem minaret meczetu w centrum współczesnego miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Pomnik z napisem Jerycho miasto księżyca znajdujący się na skrzyżowaniu w centrum  miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes  M
"Bujna roślinność rosnąca na pustynnej ziemi w okolicy miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Autorka bloga na tle ogromnej tablicy w formie mozaiki ściennej w restauracji nawiązującej do słynnej Góry Kuszenia w okolicy miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Pięknie zdobiona mozaika ścienna w restauracji w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Piękny kolorowy witraż znajdujący się przy wyjściu z restauracji w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
W rejonie miasta Jerycho możemy na pustyni spotkać słynną pustynną roślinę zwaną "Różą Jerychońską" będącą sukulentem w formie rozety, która ze względu na swą odporność jest w stanie przetrwać bez wody. W momencie, gdy róża jerychońska nie ma dostępu do wody jej gałązki zwijają się w formę kuli i może tak ona przetrwać okresy suszy na pustyni. W chwili, gdy róża jerychońska będzie miała zapewniony dostęp do źródła wody jej gałązki zaczynają się rozwijać i otwierać tworząc rozetę. Roślina ta jest niezwykła, gdyż bez wody jakby obumiera i zasusza się a po podlaniu ożywa i zmienia kolor z brązowego na zielony jakby "zmartwychwstała", dlatego nazywana jest również "Zmartwychwstanka".

"Pojedyncze rośliny słynnej Róży Jerychońskiej, które można było kupić w mieście Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Zasuszone fragmenty Róży Jerychońskiej zanurzone w wodzie żeby pokazać turystom, że roślina ta szybko potrafi się odrodzić oraz dosłownie ożywić się i zmienić kolor z brązowego na zielony" Agnes M
Obecnie najsłynniejszą atrakcją w rejonie miasta Jerycha jest zwiedzanie prawosławnego klasztoru wraz z Monasterem Ławry Św Saby na Górze Quarantania (Jebel Quruntul) zwaną Górą Kuszenia, na której według Biblii przebywał Jezus, odbył tam 40 dniowy post i był kuszony przez szatana (Ewangelia Św Mateusza, rozdział 4, wers 1-14). Monaster prawosławny został założony na wysokiej górze na Pustyni Judzkiej w 482 r. n.e. i dzięki położeniu w wysokich górach przetrwał najazd Persów w 614 r n.e. pomimo męczeńskiej śmierci wielu mnichów. Klasztor rozwinął się dzięki uczonym, którzy tam zamieszkiwali przez pewien czas. Między innymi słynny Św Jan Damasceńczyk wsławił się obroną w posługiwaniu się obrazami w miejscach kultu religijnego. W 1834 r. po dramatycznym trzęsieniu ziemi klasztor został prawie w całości zniszczony i odbudowano go dopiero około 1900 r. Do dziś na terenie Klasztoru Ławry Św Saby znajduje się kaplica położona w środku groty przypominająca pielgrzymom o słynnym czterdziestodniowym poście Jezusa i odmowie przeobrażenia kamieni w chleb.
1 Wtedy Jezus został przez Ducha wyprowadzony na pustkowie, by poddał się próbie ze strony diabła. 2 Kiedy już pościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł głód. 3 Kusiciel przystąpiwszy powiedział do Niego: "Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, aby te kamienie stały się chlebem". 4 On w odpowiedzi rzekł: "Jest napisane: "Nie samym chlebem żyć będzie człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Boga"". 5 Wziął Go wówczas diabeł do miasta świętego i postawił na szczycie świątyni. 6 Powiedział Mu: "Jeżeli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół. Jest przecież napisane: "Swoim aniołom da co do Ciebie nakaz i na rękach nosić Cię będą, abyś nie uraził swojej nogi o kamień"". 7 Rzekł mu Jezus: "Lecz jeszcze jest napisane: "Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga twojego"". 8 Z kolei wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę. Pokazał Mu wszystkie królestwa świata i ich przepych 9 i powiedział Mu: "Dam ci to wszystko, jeśli upadłszy pokłonisz się mi". 10 Na to Jezus mu odpowiedział: "Odejdź, szatanie! Jest bowiem napisane: "Panu, Bogu twojemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu będziesz służył"". 11 Wtedy opuścił Go diabeł, a podeszli aniołowie i usługiwali Mu.
"Plantacje drzewek figowych znajdujące się na polach u podnóża słynnej Góry Kuszenia w okolicy Jerycha (Palestyna)" Agnes M
"Autorka bloga na tle słynnej Góry Kuszenia w okolicy miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Stacja kolejki górskiej dojeżdżającej w okolice Monasteru Laura św Saby w okolicy Jerycha (Palestyna)" Agnes M
"Pięknie oświetlone słońcem szczyty słynnej Góry Kuszenia w okolicy miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Czerwone wagoniki kolejki górskiej, którą można wjechać na szczyt Góry Kuszenia w okolicy miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Czerwony wagonik kolejki górskiej dojeżdżający do stacji końcowej na szczycie Góry Kuszenia w okolicy miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M

Kontynuując naszą podróż powoli kierowaliśmy się w stronę granicy jordańsko-izraelskiej. Odprawa na granicy nie trwała zbyt długo, chociaż spędziliśmy tam około 2h. Przedłużenie odprawy spowodowane było nietypowym problemem jednej z uczestniczek naszej wycieczki, której numer paszportu różnił się tylko jedną z cyfr od numeru paszportu poszukiwanego przestępcy. Dopiero po długich negocjacjach naszej przewodniczki z celnikami izraelskimi zdecydowali się wpuścić naszą grupę na teren Izraela. Dla pozostałych uczestników naszej wycieczki celnicy i celniczki starali się być mili i uprzejmi. Jedna z izraelskich celniczek pytała mnie nawet po angielsku jak powiedzieć dziękuję po polsku. Po skończonej odprawie przesiedliśmy się do nowego izraelskiego autobusu i skierowaliśmy się w stronę miasta Jerycho, które leży w strefie Gazy na terytorium Autonomii Palestyńskiej utworzonej w 1993 r. na mocy porozumienia Izraela i Organizacji Wyzwolenia Palestyny na czele z Jaserem Arafatem. Po drodze minęliśmy urocze nadmorskie miasto w Izraelu, które położone jest pomiędzy górami Negew a Morzem Czerwonym. Współczesny Ejlat jest słynnym luksusowym kurortem nadmorskim z największą liczbą słonecznych dni bez deszczu. Miasto Ejlat ma wiele różnorodnych atrakcji m.in. podwodne delfinarium i obserwatorium fauny i flory Morza Czerwonego z pięknymi kolorowymi koralowcami. Ze względu na opóźnienia w odprawie szybko minęliśmy Ejlat nie mając czasu na zatrzymanie się tam na dłuższy pobyt i kontynuowaliśmy podróż w kierunku północnym do miasta Jerycho położonego na terenie Autonomii Palestyńskiej niedaleko Jerozolimy, którą Izraelczycy uważają za stolicę Izraela. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się jeszcze zwiedzić dokładnie to urocze miasto i odkryć jego wszystkie atrakcje turystyczne. 

"Tablice drogowe w trzech językach wskazujące kierunek od strony miasta Ejlat w stronę miasta Jerozolima, które było Naszym miejscem docelowym podróży" Agnes M
"Widok z daleka na wytrącającą się sól przy brzegu Morza Martwego po drodze do miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M
"Widok z góry na plaże rozciągające się wzdłuż wybrzeża Morza Martwego" Agnes M
"Piękna plaża nad brzegiem Morza Czerwonego w mieście Ejlat (Izrael), którą minęliśmy po drodze przez Pustynię Negew do miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes

Widoki podczas przejazdu przez Pustynię Negew były stosunkowo monotonne głównie ogromne rozciągające się na dużej przestrzeni tereny pustynne, nieliczne oazy z wielbłądami i kozami oraz ogromne plantacje różnych drzew głównie bananowców i palm. Słońce powoli zaczęło zachodzić, gdy w końcu dotarliśmy na teren widokowy znajdujący się naprzeciwko Góry Kuszenia zwanej Mont of Temptation. Tradycyjnie na parkingu znajdowały się liczne sklepy z pamiątkami, wyrobami ze skóry i drobnymi słodyczami, orzeszkami czy owocami oraz innymi pamiątkami. Po zrobieniu małych zakupów i kilku fotografii na tle Góry Kuszenia i w oddali oświetlonego Monasteru Ławry Św Saby i nieustannie kursujących tam i z powrotem czerwonych wagoników kolejki linowej na szczyt góry wsiedliśmy do autobusu żeby zdążyć przed zmrokiem do centrum Jerycha zobaczyć słynną Sykomorę. Niestety podczas tegorocznego pobytu nie udało mi się zrobić zbyt wielu zdjęć ze względu na szybko zapadający zmrok. Jednak mogłam porównać, że pomimo panującej biedy miasto Jerycho bardzo się rozwinęło dzięki zagranicznym sponsorom i w miejscu, gdzie cztery lata temu zaczynano dopiero budować betonowy mur pod ogrodzenie zbudowano solidne żelazne ozdobne ogrodzenie oraz dwie świątynie z okrągłymi kopułami oświetlone nocą, w których umieszczono zabytkowe mozaiki przedstawiające sceny z Biblii. Po drodze minęliśmy jeszcze ogromny luksusowy hotel na terenie którego byliśmy zakwaterowani cztery lata temu z pięknym basenem i ogrodem z ślicznymi ozdobnymi krzewami. Turyści często zostają zakwaterowani w oddalonych od Jerozolimy miastach jak Betlejem czy Jerycho, gdzie noclegi są dużo tańsze i pomimo pewnej odległości od Jerozolimy jest to dużo korzystniejsze. Gdy po raz drugi wjechaliśmy na przedmieścia Jerozolimy zobaczyłam jak bardzo rozwinęło się to miasto przez ostatnie lata. Sprawny transport publiczny na terenie Jerozolimy zapewnia nowoczesny tramwaj z kuloodpornymi szybami dojeżdżający do większości dzielnic Jerozolimy. Budowa tego tramwaju planowana była od 2006 roku, ale ze względu na duże koszty oficjalne otwarcie nowego niskopodłogowego tramwaju nastąpiło dopiero 19 sierpnia 2011 r. Przejechaliśmy przez Jerozolimę ładnie oświetloną i kontynuowaliśmy podróż aż do naszego hotelu w centrum Betlejem na terenie Autonomii Palestyńskiej. Warto podkreślić, że oba miasta leżą w bliskiej odległości od siebie zaledwie 8 km jednak pod względem standardu życia mieszkańców bardzo się od siebie różnią, gdyż Jerozolima leży na terenie Izraela a Betlejem na terenie Autonomii Palestyńskiej. 

"Wielbłąd w oazie na Pustyni Judzkiej po drodze do miasta Jerycho (Palestyna)" Agnes M




















































































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz