czwartek, 30 kwietnia 2015

Masada (Izrael)

Masada - (po hebrajsku - Mecada oznacza forteca) - słynna twierdza żydowska położona w środku Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym na samym szczycie wysokiego płaskowyżu we wschodniej części Pustyni Judejskiej. Twierdza słynie z tego, że pozostała niezdobyta i dla Izraelczyków pozostaje symbolem męstwa i heroizmu jej obrońców oraz zwycięstwa i odważnej walki aż do samego końca.

"Widok z daleka na wzgórze, na którym zbudowano dawną twierdzę Masada (Izrael)" Agnes M
Dostępu do twierdzy bronią wysokie, strome zbocza o wysokości przekraczającej 400 metrów. Imponujący pałac został wybudowany przez Króla Heroda w 30 r. p.n.e. na samym szczycie płaskowyżu w zachodniej części Morza Martwego na terenie Izraela. Twierdza Masada (Izrael) pełniła funkcję warownej twierdzy, która pozostawała nie zdobyta  i niezwyciężona przez wiele długich lat. Twierdza Masada (Izrael) pozostaje aż do czasów współczesnych symbolem niezwykłego męstwa i odwagi oraz niezwyciężonej walki i wytrwałej obrony. Król Herod dodatkowo znacznie rozbudował twierdzę i zbudował królewski pałac na trzech imponujących tarasach oraz wzmocnił wieże obronne. Zbudował dodatkowe zbiorniki na wodę, magazyny i zapasy żywności umożliwiające przeżycie i stawienie oporu wrogom chcącym zdobyć twierdzę.

W 73 r. p.n.e. odbyła się tu najsłynniejsza ostatnia bitwa Żydów przeciwko wojskom 5 tyś Rzymian z niewolnikami pod wodzą Cesarza Flawiusza. Twierdza Masada długo pozostawała nie zdobyta, ale wojska Rzymian wraz z niewolnikami usypały ogromną skarpę, po której próbowano przedostać się do środka twierdzy.
Mieszkańcy Masady nie widząc wyjścia z tej sytuacji postanowili zabić swoje dzieci i żony a sami zdecydowali się popełnić zbiorowe honorowe samobójstwo żeby uniknąć pojmania w niewolę Rzymian. Wszyscy mieszkańcy w liczbie 960 mężczyzn, którzy zamieszkiwali w twierdzy Masada zginęli.

Dopiero w 1842 roku ruiny starożytnej twierdzy Masada zostały odkryte przez izraelskiego archeologa Jigaela Jadina, który kontynuował swoje wykopaliska w latach późniejszych 1963-65 roku.

Aż do czasów współczesnych przetrwało przekonanie, że Masada pozostawała twierdzą nie do zdobycia a jej obrona jest przykładem niezwykłego męstwa, heroizmu i stawiania oporu aż do samego końca.

Obecnie na pamiątkę tego wydarzenia żołnierze w izraelskiej składają uroczystą przysięgę słowami: "Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta" .
W 2001 roku twierdzę Masada (Izrael) wpisano oficjalnie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Współcześnie możemy tam się dostać dwoma sposobami.
Pierwszym z nich jest piesza wędrówka zakończona około godzinną górską wspinaczką na szczyt twierdzy. Natomiast drugi sposób jest bardziej wygodny i mniej męczący, gdyż na sam szczyt twierdzy Masada (Izrael) można wjechać specjalną kolejką linową.

Warto dotrzeć na sam szczyt żeby móc podziwiać przepiękną panoramę rozciągającą się ze szczytu Masady na piękne Morze Martwe i okoliczne wzniesienia na pustyni i w pobliskim otaczającym twierdzę wąwozie. Ruiny starożytnej budowli zachowały się aż do dziś między innymi piękna mozaika posadzkowa i malowidła ścienne w pałacu Króla Heroda.
Współcześnie malowidła zostały dodatkowo odrestaurowane przez słynnych włoskich artystów i cieszą oczy turystów licznie odwiedzających Masadę każdego roku. Wyprawa na szczyt twierdzy Masada w Izraelu to niezapomniana wycieczka pełna przygód i adrenaliny.


"Wzgórza sąsiadujące z izraelską twierdzą Masada" Agnes M
"Twierdza Masada widoczna z daleka od strony drogi w Izraelu" Agnes M
"Widok na warowną twierdzę Masada w Izraelu" Agnes M
"Panorama rozciągająca się w okolicy twierdzy Masada (Izrael)" Agnes M
"Pozostałości dawnej twierdzy obronnej Masada (Izrael)" Agnes M
"Widoczne z daleka zabudowania dawnej twierdzy Masada (Izrael)" Agnes M
"Zbliżenie wzgórza, na którym zbudowano dawną twierdzę Masada (Izrael)" Agnes M
"Widoczne z daleka wzgórze, na którym zbudowano dawną warowną twierdzę Masada (Izrael)" Agnes M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz